Hirose Electric Co Ltd FH26W-37S-0.3SHW(98)
FH26W-37S-0.3SHW(98) picture photo
Mfg. Part Number
FH26W-37S-0.3SHW(98)
Brief Description
CONN FPC BOTTOM 37POS 0.30MM R/A
Datasheet Download
FH26W-37S-0.3SHW(98).pdf
Availability of FH26W-37S-0.3SHW(98)
QUANTITY
FH26W-37S-0.3SHW(98) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH26W-37S-0.3SHW(98)
Internal Part NumberEIS-FH26W-37S-0.3SHW(98)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions37
Pitch0.012" (0.30mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.20mm
Height Above Board0.039" (1.00mm)
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating30V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 HB
Current Rating0.2A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH26W-37S-0.3SHW(98)
Related LinksFH26W-37S-, FH26W-37S-0.3SHW(98) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH26W-37S-0.3SHW(98) Details Description
Related parts for FH26W-37S-0.3SHW(98)
SHEET FERRITE 200X300MM datasheet.pdf
RES 698 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EUROCARD RCPT 32POS TYPE C datasheet.pdf
RES SMD 80.6 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 16TSSOP datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR LMX2485E datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN HEADER 34POS 2.54MM datasheet.pdf
CIR BRKR THRMMAG 4A 250VAC 80VDC datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 1.5K OHM 10SIP datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 50V 0.2W UMT3F datasheet.pdf