Hirose Electric Co Ltd FH29B-44S-0.2SHW(99)
FH29B-44S-0.2SHW(99) picture photo
Mfg. Part Number
FH29B-44S-0.2SHW(99)
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FPC BOTTOM 44POS 0.20MM R/A
Datasheet Download
FH29B-44S-0.2SHW(99).pdf
Availability of FH29B-44S-0.2SHW(99)
QUANTITY
FH29B-44S-0.2SHW(99) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH29B-44S-0.2SHW(99)
Internal Part NumberEIS-FH29B-44S-0.2SHW(99)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesFH29B
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions44
Pitch0.008" (0.20mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.20mm
Height Above Board0.047" (1.20mm)
Locking FeatureFlip Lock
Cable End TypeTabbed
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
Actuator MaterialPolyamide (PA), Nylon
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating40V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.25A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH29B-44S-0.2SHW(99)
Related LinksFH29B-44S-, FH29B-44S-0.2SHW(99) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH29B-44S-0.2SHW(99) Details Description
Related parts for FH29B-44S-0.2SHW(99)
CONN HEADER 31POS .100 SGL datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 5POS R/A 5MM datasheet.pdf
RES 604 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 0.107 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 5.6UF 10% 35V AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 64VWM 103VC P600 datasheet.pdf
CUTTER CARBIDE datasheet.pdf
MINITEK ACTIVE LATCH HSG datasheet.pdf
MICRO 25C S 30" WHT JACKS NI datasheet.pdf