Hirose Electric Co Ltd FH35-19S-0.3SHW(50)
FH35-19S-0.3SHW(50) picture photo
Mfg. Part Number
FH35-19S-0.3SHW(50)
Brief Description
CONN FPC TOP 19POS 0.30MM R/A
Datasheet Download
FH35-19S-0.3SHW(50).pdf
Availability of FH35-19S-0.3SHW(50)
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FH35-19S-0.3SHW(50) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH35-19S-0.3SHW(50)
Internal Part NumberEIS-FH35-19S-0.3SHW(50)
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesFH35
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Top
Number of Positions19
Pitch0.012" (0.30mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.20mm
Height Above Board0.036" (0.90mm)
Locking FeatureRotary Lock, Backlock
Cable End TypeTapered
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
Actuator MaterialPolyamide (PA), Nylon
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating30V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.2A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH35-19S-0.3SHW(50)
Related LinksFH35-19S-, FH35-19S-0.3SHW(50) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH35-19S-0.3SHW(50) Details Description
Related parts for FH35-19S-0.3SHW(50)
FIXED IND 2.2UH 535MA 700 MOHM datasheet.pdf
IC FET RF LDMOS 10W H-32259-2 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 250KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 12VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 20POS 5MM datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MOD 450LM WHITE datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES 6K OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf