Hirose Electric Co Ltd FH35C-49S-0.3SHW(99)
FH35C-49S-0.3SHW(99) picture photo
Mfg. Part Number
FH35C-49S-0.3SHW(99)
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FPC 49POS 0.30MM R/A
Datasheet Download
FH35C-49S-0.3SHW(99).pdf
Availability of FH35C-49S-0.3SHW(99)
QUANTITY
FH35C-49S-0.3SHW(99) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH35C-49S-0.3SHW(99)
Internal Part NumberEIS-FH35C-49S-0.3SHW(99)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesFH35C
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Top and Bottom
Number of Positions49
Pitch0.012" (0.30mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.20mm
Height Above Board0.036" (0.90mm)
Locking FeatureFlip Lock, Backlock
Cable End TypeTapered
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
Actuator MaterialPolyamide (PA), Nylon
Features-
Voltage Rating30V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.2A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH35C-49S-0.3SHW(99)
Related LinksFH35C-49S-, FH35C-49S-0.3SHW(99) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH35C-49S-0.3SHW(99) Details Description
Related parts for FH35C-49S-0.3SHW(99)
IC FLASH 1MBIT 70NS 32VSOP datasheet.pdf
IC GATE INVERTER SNGL 1IN SOT353 datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 1.6A 32VDC 0805 datasheet.pdf
AMP MMIC SI BIPOLAR 86-SMD PLAST datasheet.pdf
OPTOISOLTR 5KV DARLINGTON 8-DIP datasheet.pdf
CAP THIN FILM 1.5PF 100V 0805 datasheet.pdf
IC STEREO AUD CODEC W/USB 28SSOP datasheet.pdf
IC FPGA 249 I/O 329BGA datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBE 3/16 CLR 16X6" datasheet.pdf
MQC-F-APPL datasheet.pdf
SS TIMR INTERVAL, 180S, 24VAC datasheet.pdf