Hirose Electric Co Ltd FH36W-23S-0.3SHW(99)
FH36W-23S-0.3SHW(99) picture photo
Mfg. Part Number
FH36W-23S-0.3SHW(99)
Brief Description
CONN FPC BOTTOM 23POS 0.30MM R/A
Datasheet Download
FH36W-23S-0.3SHW(99).pdf
Availability of FH36W-23S-0.3SHW(99)
QUANTITY
FH36W-23S-0.3SHW(99) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH36W-23S-0.3SHW(99)
Internal Part NumberEIS-FH36W-23S-0.3SHW(99)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductFH36 Series FPC Connectors
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesFH36
PackagingCut Tape (CT)
Flat Flex TypeFPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions23
Pitch0.012" (0.30mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.20mm
Height Above Board0.039" (1.00mm)
Locking FeatureFlip Lock
Cable End TypeTabbed
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
Actuator MaterialPolyamide (PA), Nylon
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating30V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 HB
Current Rating0.2A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH36W-23S-0.3SHW(99)
Related LinksFH36W-23S-, FH36W-23S-0.3SHW(99) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH36W-23S-0.3SHW(99) Details Description
Related parts for FH36W-23S-0.3SHW(99)
IC XMITTER/LO SOURCE 8-SOIC datasheet.pdf
TRANS NPN 400V 8A TO220 datasheet.pdf
CABLE 2COND 22AWG NATURAL 500' datasheet.pdf
CONN RCPT 65POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
DLI DOUBLE LOCK PLUG HSG 16P datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 250W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
IC PRESSURE SENSOR 32QFN datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 1.8A 40.6 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 10V X5R 0402 datasheet.pdf