Hirose Electric Co Ltd FH39-33S-0.3SHW(10)
FH39-33S-0.3SHW(10) picture photo
Mfg. Part Number
FH39-33S-0.3SHW(10)
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FPC 33POS 0.30MM R/A
Datasheet Download
FH39-33S-0.3SHW(10).pdf
Availability of FH39-33S-0.3SHW(10)
QUANTITY
FH39-33S-0.3SHW(10) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH39-33S-0.3SHW(10)
Internal Part NumberEIS-FH39-33S-0.3SHW(10)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFH39 Overview
Featured ProductFH39 Series FPC Connectors
Standard Package5,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesFH39
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Top and Bottom
Number of Positions33
Pitch0.012" (0.30mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.20mm
Height Above Board0.044" (1.10mm)
Locking FeatureFlip Lock, Backlock
Cable End TypeTapered
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
Actuator MaterialPolyamide (PA), Nylon
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating30V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.2A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH39-33S-0.3SHW(10)
Related LinksFH39-33S-, FH39-33S-0.3SHW(10) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH39-33S-0.3SHW(10) Details Description
Related parts for FH39-33S-0.3SHW(10)
IC COMPARATOR QUAD 14-SOP datasheet.pdf
CONN SOCKET 100POS QUAD PCB datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 10V 20% 1410 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
ZACK STRIP 10-SECTION WHITE datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 400VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
IC ACCEL X-AXIS 100G 16SOIC datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 35V X6S 0603 datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 24 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
CRYSTAL 38.88MHZ 12PF SMD datasheet.pdf