Hirose Electric Co Ltd FH48-21S-0.5SV
FH48-21S-0.5SV picture photo
Mfg. Part Number
FH48-21S-0.5SV
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FFC VERT 21POS 0.50MM SMD
Datasheet Download
FH48-21S-0.5SV.pdf
Availability of FH48-21S-0.5SV
QUANTITY
FH48-21S-0.5SV Order Process
Ship out your order
Specifications of FH48-21S-0.5SV
Internal Part NumberEIS-FH48-21S-0.5SV
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductFH41 and FH48 Series FFC Connectors
FH48 Series
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesFH48
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFFC
Mounting TypeSurface Mount
Connector/Contact TypeContacts, Vertical, 1 Sided
Number of Positions21
Pitch0.020" (0.50mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm
Height Above Board0.243" (6.18mm)
Locking FeatureFlip Lock
Cable End TypeTabbed
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact Finish-
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
Actuator MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
FeaturesLow Insertion Force (LIF)
Voltage Rating50V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.5A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH48-21S-0.5SV
Related LinksFH48-21, FH48-21S-0.5SV Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH48-21S-0.5SV Details Description
Related parts for FH48-21S-0.5SV
CONN HOOD SIDE ENTRY SZB16 PG21 datasheet.pdf
TERM SH LOCK FORK NYL12-10AWG#10 datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 4V X5R 0402 datasheet.pdf
RES 3.03 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN BNC JACK STR 75 OHM PCB datasheet.pdf
RES 20K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN BNC JACK STR 50OHM SOLDER datasheet.pdf
CAP CER 47PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf