Hirose Electric Co Ltd FH52-11S-0.5SH(99)
FH52-11S-0.5SH(99) picture photo
Mfg. Part Number
FH52-11S-0.5SH(99)
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FFC BOTTOM 11POS 0.50MM R/A
Datasheet Download
FH52-11S-0.5SH(99).pdf
Availability of FH52-11S-0.5SH(99)
QUANTITY
FH52-11S-0.5SH(99) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH52-11S-0.5SH(99)
Internal Part NumberEIS-FH52-11S-0.5SH(99)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileSecurity Camera connectors - Hirose
FH52
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesFH52
PackagingCut Tape (CT)
Flat Flex TypeFFC, FPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions11
Pitch0.020" (0.50mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm
Height Above Board0.079" (2.00mm)
Locking FeatureFlip Lock
Cable End TypeTabbed
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
Actuator MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
Features-
Voltage Rating-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.5A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH52-11S-0.5SH(99)
Related LinksFH52-11S-, FH52-11S-0.5SH(99) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH52-11S-0.5SH(99) Details Description
Related parts for FH52-11S-0.5SH(99)
TRIAC ALTERNISTOR 600V ISOWATT datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS .100 SMD GOLD datasheet.pdf
BOARD DEMO FOR LMR64010XMF datasheet.pdf
10CKT 1.5MM WIRE TRAP ASY datasheet.pdf
OPTOISO 5.3KV 4CH TRANS 16DIP datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 TH 26POS datasheet.pdf
TURQ STRK SW SPST-NC SIM LEAF LV datasheet.pdf
500 TB SPRING CLAMP 180D datasheet.pdf
SPORT PROTECTIVE EYEWEAR datasheet.pdf
PARTS KIT PRESS ASSY datasheet.pdf
CAP FILM 250VDC 0.01UF RADIAL datasheet.pdf