Hirose Electric Co Ltd FH52-50S-0.5SH(99)
FH52-50S-0.5SH(99) picture photo
Mfg. Part Number
FH52-50S-0.5SH(99)
Brief Description
CONN FFC BOTTOM 50POS 0.50MM R/A
Datasheet Download
FH52-50S-0.5SH(99).pdf
Availability of FH52-50S-0.5SH(99)
QUANTITY
FH52-50S-0.5SH(99) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH52-50S-0.5SH(99)
Internal Part NumberEIS-FH52-50S-0.5SH(99)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileSecurity Camera connectors - Hirose
FH52
Standard Package1
SeriesFH52
PackagingCut Tape (CT)
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions50
Pitch0.020" (0.50mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm
Height Above Board0.079" (2.00mm)
Actuator MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
Features-
Voltage Rating-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.5A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH52-50S-0.5SH(99)
Related LinksFH52-50S-, FH52-50S-0.5SH(99) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH52-50S-0.5SH(99) Details Description
Related parts for FH52-50S-0.5SH(99)
RES SMD 249 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN ADAPT MS 156 PLUG-SMA JACK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS INLINE W/SCKT datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES CHAS MNT 2 OHM 5% 70W datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 200W datasheet.pdf
RJ45 PIGTAIL W/SHIELDED datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 53POS CABLE PIN datasheet.pdf
HD 38999 73C 73#23 SKT PLUG datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 18POS PIN datasheet.pdf