Samtec, Inc. FHP-21-01-T-S
FHP-21-01-T-S picture photo
Mfg. Part Number
FHP-21-01-T-S
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
Connector Receptacle 21 Position 0.156" (3.96mm) Tin Through Hole
Datasheet Download
FHP-21-01-T-S.pdf
Availability of FHP-21-01-T-S
QUANTITY
FHP-21-01-T-S Order Process
Ship out your order
Specifications of FHP-21-01-T-S
Internal Part NumberEIS-FHP-21-01-T-S
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
SeriesFHP
PackagingTube
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions21
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.156" (3.96mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FHP-21-01-T-S
Related LinksFHP-21, FHP-21-01-T-S Datasheet, Samtec, Inc. Distributor
FHP-21-01-T-S Details Description
Related parts for FHP-21-01-T-S
CAP ALUM 470UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH DIP SPST VERT 1POS 5V datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 91 OHM 1206 datasheet.pdf
IC DEL LN 256TAP 73.75NS 16SOIC datasheet.pdf
CABLE ASSY, 24 POSN,CHAMP,SHLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CABLE TIE DOUBLE LOCKING:NYL BLA datasheet.pdf
SENSOR/ACTUATOR CABLE 3POS datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 100K OHM 10SIP datasheet.pdf