JAE Electronics FI-D50C2-G
FI-D50C2-G picture photo
Mfg. Part Number
FI-D50C2-G
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
Brief Description
CONN PLUG COAX CABLE TO PCB
Datasheet Download
FI-D50C2-G.pdf
Availability of FI-D50C2-G
QUANTITY
FI-D50C2-G Order Process
Ship out your order
Specifications of FI-D50C2-G
Internal Part NumberEIS-FI-D50C2-G
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 11/Apr/2014
Standard Package103
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
SeriesFI-D
PackagingTray
Connector TypePlug
Contact TypeMale Pin, Coaxial
Number of Positions50
Pitch0.020" (0.50mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening Type-
Cable TerminationSolder
Wire Type-
Wire Gauge-
FeaturesFeed Through, Strain Relief
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness27.6µin (0.70µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FI-D50C2-G
Related LinksFI-D5, FI-D50C2-G Datasheet, JAE Electronics Distributor
FI-D50C2-G Details Description
Related parts for FI-D50C2-G
CAP ALUM 330UF 20% 16V AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 18A DPAK datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 3A (Switch) 20-QFN (4x4) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
DUCT CABLE SLOT PVC 2M datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 2.5A datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ7-12S OLIV datasheet.pdf
CONN BARRIER STRIP 4CIRC .375 datasheet.pdf
TV 15C MIXED(QUAD) SKT RECP datasheet.pdf
RES 6.8 OHM 5% WW datasheet.pdf