TDK Corporation FK11X7R1E225K
FK11X7R1E225K picture photo
Mfg. Part Number
FK11X7R1E225K
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2.2UF 25V X7R RADIAL
Datasheet Download
FK11X7R1E225K.pdf
Availability of FK11X7R1E225K
QUANTITY
FK11X7R1E225K Order Process
Ship out your order
Specifications of FK11X7R1E225K
Internal Part NumberEIS-FK11X7R1E225K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductFK Series Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesFK
PackagingBulk
Capacitance2.2µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.217" L x 0.157" W (5.50mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.276" (7.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FK11X7R1E225K
Related LinksFK11X7, FK11X7R1E225K Datasheet, TDK Corporation Distributor
FK11X7R1E225K Details Description
Related parts for FK11X7R1E225K
CONN HEADER 10POS 2MM VERT SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 20POS 3.5MM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST 16BIT 56BGA datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 36VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
DIODE ZENER 11V 250MW SOD882 datasheet.pdf
IC REDRIVER I2C 1CH 8TSSOP datasheet.pdf
CGRID VT SLOTTED HDR 32POS datasheet.pdf
CONN PLUG 80POS VERT DUAL SMD datasheet.pdf
HAND CRIMP TOOL datasheet.pdf
RES 1.25K OHM .3W .005% RADIAL datasheet.pdf