Pericom Semiconductor Corp. FK1200010
FK1200010 picture photo
Mfg. Part Number
FK1200010
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSCILLATOR XO 12.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
FK1200010.pdf
Availability of FK1200010
QUANTITY
FK1200010 Order Process
Ship out your order
Specifications of FK1200010
Internal Part NumberEIS-FK1200010
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesSaRonix-eCera™ FK
PackagingBulk
TypeXO (Standard)
Frequency12MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)10mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.045" (1.15mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)10µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FK1200010
Related LinksFK12, FK1200010 Datasheet, Pericom Semiconductor Corp. Distributor
FK1200010 Details Description
Related parts for FK1200010
RES SMD 12.7K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
KIT DEVELOPMENT FOR ATA6827 datasheet.pdf
CARDEDGE LOPRO 20POS DL .156 GRN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 4V X7R 0603 datasheet.pdf
RES 11 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 332K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.48K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf