TDK Corporation FK14X5R0J106K
FK14X5R0J106K picture photo
Mfg. Part Number
FK14X5R0J106K
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10UF 6.3V X5R RADIAL
Datasheet Download
FK14X5R0J106K.pdf
Availability of FK14X5R0J106K
QUANTITY
FK14X5R0J106K Order Process
Ship out your order
Specifications of FK14X5R0J106K
Internal Part NumberEIS-FK14X5R0J106K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductFK Series Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesFK
PackagingBulk
Capacitance10µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.217" L x 0.177" W (5.50mm x 4.50mm)
Height - Seated (Max)0.217" (5.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FK14X5R0J106K
Related LinksFK14X5, FK14X5R0J106K Datasheet, TDK Corporation Distributor
FK14X5R0J106K Details Description
Related parts for FK14X5R0J106K
TRANS NPN 400V 0.07A TO-92L datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 1A SOT223-6 datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 50K OHM 8VDFN datasheet.pdf
TERM BLOCK RCPT 2POS R/A T/H datasheet.pdf
RES 32.4K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 37POS SKT datasheet.pdf