TDK Corporation FK14X5R1A106M
FK14X5R1A106M picture photo
Mfg. Part Number
FK14X5R1A106M
Brief Description
CAP CER 10UF 10V X5R RADIAL
Datasheet Download
FK14X5R1A106M.pdf
Availability of FK14X5R1A106M
QUANTITY
FK14X5R1A106M Order Process
Ship out your order
Specifications of FK14X5R1A106M
Internal Part NumberEIS-FK14X5R1A106M
PackagingBulk
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.177" L x 0.098" W (4.50mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.217" (5.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FK14X5R1A106M
Related LinksFK14X5, FK14X5R1A106M Datasheet, TDK Corporation Distributor
FK14X5R1A106M Details Description
Related parts for FK14X5R1A106M
RES SMD 2.8K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 125V datasheet.pdf
RES SMD 38.3KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
TVS DIODE 170VWM 275VC SMB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 2A 48V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
RES SMD 165 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf