TDK Corporation FK16X7R2A105K
FK16X7R2A105K picture photo
Mfg. Part Number
FK16X7R2A105K
Brief Description
CAP CER 1UF 100V X7R RADIAL
Datasheet Download
FK16X7R2A105K.pdf
Availability of FK16X7R2A105K
QUANTITY
FK16X7R2A105K Order Process
Ship out your order
Specifications of FK16X7R2A105K
Internal Part NumberEIS-FK16X7R2A105K
PackagingBulk
Capacitance1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.217" L x 0.138" W (5.50mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FK16X7R2A105K
Related LinksFK16X7, FK16X7R2A105K Datasheet, TDK Corporation Distributor
FK16X7R2A105K Details Description
Related parts for FK16X7R2A105K
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15, 15 Position Board Edge, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 32POS GOLD datasheet.pdf
CAP CER 0.027UF 630V X7R 1812 datasheet.pdf
CONN ARRAY MALE 300POS SMD datasheet.pdf
PRINTER THERMAL TRANSFER STD datasheet.pdf
CAP CER 82PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.580" 3MM 2LD datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 0.05A SPST datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100" datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE SKT RA datasheet.pdf