TDK Corporation FK16Y5V1C226Z
FK16Y5V1C226Z picture photo
Mfg. Part Number
FK16Y5V1C226Z
Brief Description
CAP CER 22UF 16V Y5V RADIAL
Datasheet Download
FK16Y5V1C226Z.pdf
Availability of FK16Y5V1C226Z
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FK16Y5V1C226Z Order Process
Ship out your order
Specifications of FK16Y5V1C226Z
Internal Part NumberEIS-FK16Y5V1C226Z
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLDipped Y5V 14/Nov/2012
PackagingBulk
Capacitance22µF
Tolerance-20%, +80%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientY5V (F)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.217" L x 0.138" W (5.50mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FK16Y5V1C226Z
Related LinksFK16Y5, FK16Y5V1C226Z Datasheet, TDK Corporation Distributor
FK16Y5V1C226Z Details Description
Related parts for FK16Y5V1C226Z
IC CPLD 108MC 10NS 160PQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 10V 20% AXIAL datasheet.pdf
BERGSTIK 0.100" HEADER datasheet.pdf
CAP NAVIGATION ROUND BLACK datasheet.pdf
RES SMD 4.99K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
RES 105 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR LM10524 datasheet.pdf
RES SMD 3.57K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
OSC MEMS 24MHZ H/LV CMOS SMD datasheet.pdf