TDK Corporation FK18C0G1H020C
FK18C0G1H020C picture photo
Mfg. Part Number
FK18C0G1H020C
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2PF 50V C0G RADIAL
Datasheet Download
FK18C0G1H020C.pdf
Availability of FK18C0G1H020C
QUANTITY
FK18C0G1H020C Order Process
Ship out your order
Specifications of FK18C0G1H020C
Internal Part NumberEIS-FK18C0G1H020C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductFK Series Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesFK
PackagingBulk
Capacitance2pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.217" (5.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FK18C0G1H020C
Related LinksFK18C0, FK18C0G1H020C Datasheet, TDK Corporation Distributor
FK18C0G1H020C Details Description
Related parts for FK18C0G1H020C
RES SMD 133K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN HEADER 64POS R/A GOLD T/ datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS .125 EXTEND datasheet.pdf
IC REG SWITCHD CAP 3.3V 10MSOP datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.5A DPAK datasheet.pdf
IC FPGA 97 I/O 144FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
FIXED IND 400NH 18.5A 1.9 MOHM datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
CAP FILM 160NF 5% 160VDC RAD datasheet.pdf