TDK Corporation FK18C0G2A122J
FK18C0G2A122J picture photo
Mfg. Part Number
FK18C0G2A122J
Brief Description
CAP CER 1200PF 100V C0G RADIAL
Datasheet Download
FK18C0G2A122J.pdf
Availability of FK18C0G2A122J
QUANTITY
FK18C0G2A122J Order Process
Ship out your order
Specifications of FK18C0G2A122J
Internal Part NumberEIS-FK18C0G2A122J
PackagingBulk
Capacitance1200pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.217" (5.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FK18C0G2A122J
Related LinksFK18C0, FK18C0G2A122J Datasheet, TDK Corporation Distributor
FK18C0G2A122J Details Description
Related parts for FK18C0G2A122J
ROUND STANDOFF 4-40 BRASS 3/8" datasheet.pdf
RES SMD 348K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER 8BIT 20SOL datasheet.pdf
RES SMD 39.2 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CAP ALUM 15000UF 20% 35V SNAP datasheet.pdf
RES 2.8K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN IDC HEADER 0.050 8 POS datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
TRI N RECP M FLG 12-19 NO SEAL datasheet.pdf
LOW PASS FILTER 2400-2500 MHZ 06 datasheet.pdf
CAP CER 4.3PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 6.8NF 5% 1600VDC RAD datasheet.pdf