TDK Corporation FK18C0G2A122J
FK18C0G2A122J picture photo
Mfg. Part Number
FK18C0G2A122J
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1200PF 100V C0G RADIAL
Datasheet Download
FK18C0G2A122J.pdf
Availability of FK18C0G2A122J
QUANTITY
FK18C0G2A122J Order Process
Ship out your order
Specifications of FK18C0G2A122J
Internal Part NumberEIS-FK18C0G2A122J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductFK Series Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesFK
PackagingBulk
Capacitance1200pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.217" (5.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FK18C0G2A122J
Related LinksFK18C0, FK18C0G2A122J Datasheet, TDK Corporation Distributor
FK18C0G2A122J Details Description
Related parts for FK18C0G2A122J
JUMPER-H9991TR/1853 RD/X 3" datasheet.pdf
LCD TFT 10.4" 800X600 SVGA datasheet.pdf
CONN FFC VERT 34POS 1.25MM PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 212PS R/A .050 SLD datasheet.pdf
SENSOR REFLECTIVE OFFICE 4LEAD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
IC REG BUCK BST INV 0.5A 16MSOP datasheet.pdf