TDK Corporation FK18X7R1E104K
FK18X7R1E104K picture photo
Mfg. Part Number
FK18X7R1E104K
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.1UF 25V X7R RADIAL
Datasheet Download
FK18X7R1E104K.pdf
Availability of FK18X7R1E104K
QUANTITY
FK18X7R1E104K Order Process
Ship out your order
Specifications of FK18X7R1E104K
Internal Part NumberEIS-FK18X7R1E104K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductFK Series Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesFK
PackagingBulk
Capacitance0.1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.217" (5.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FK18X7R1E104K
Related LinksFK18X7, FK18X7R1E104K Datasheet, TDK Corporation Distributor
FK18X7R1E104K Details Description
Related parts for FK18X7R1E104K
40KA TVSS FUSE DBL STACK PIGTAIL datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
IC XMITTER UHF 868-928MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
64/PCB/2ROW/3.8MM datasheet.pdf
CAP TANT 0.47UF 20% 100V AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 40VOUT 100W datasheet.pdf
OSC XO 11.0592MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
Connector Socket 42 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 2.1A 29 MOHM SMD datasheet.pdf
350 TB PLU PLU HOOK/E datasheet.pdf
CAP FILM 51NF 3.5% 630VDC RAD datasheet.pdf