TDK Corporation FK18X7R1E105K
FK18X7R1E105K picture photo
Mfg. Part Number
FK18X7R1E105K
Brief Description
CAP CER 1UF 25V X7R RADIAL
Datasheet Download
FK18X7R1E105K.pdf
Availability of FK18X7R1E105K
QUANTITY
FK18X7R1E105K Order Process
Ship out your order
Specifications of FK18X7R1E105K
Internal Part NumberEIS-FK18X7R1E105K
PackagingBulk
Capacitance1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.217" (5.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FK18X7R1E105K
Related LinksFK18X7, FK18X7R1E105K Datasheet, TDK Corporation Distributor
FK18X7R1E105K Details Description
Related parts for FK18X7R1E105K
CONN RCPT 22-18AWG CRIMP TIN datasheet.pdf
IC SW HALL EFFECT CHOPPER SOT23W datasheet.pdf
IC UNIV BUS DVR 16BIT 48SSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 20ppm 20pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf