TDK Corporation FK18X7S2A333K
FK18X7S2A333K picture photo
Mfg. Part Number
FK18X7S2A333K
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.033UF 100V X7S RADIAL
Datasheet Download
FK18X7S2A333K.pdf
Availability of FK18X7S2A333K
QUANTITY
FK18X7S2A333K Order Process
Ship out your order
Specifications of FK18X7S2A333K
Internal Part NumberEIS-FK18X7S2A333K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductFK Series Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesFK
PackagingBulk
Capacitance0.033µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7S
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.217" (5.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FK18X7S2A333K
Related LinksFK18X7, FK18X7S2A333K Datasheet, TDK Corporation Distributor
FK18X7S2A333K Details Description
Related parts for FK18X7S2A333K
CAP FILM 0.12UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
LED RED CLEAR 4MM OVAL T/H datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS 4.2MM STR GOLD datasheet.pdf
Crystal 3.6864MHz 30ppm 20pF 150 Ohm -10°C - 70°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS 2MM STR DL PCB datasheet.pdf
COVER TB3300/345 CLEAR CERT MFGR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 25W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
TRANS NPN 50V 15A TO3PF datasheet.pdf