TDK Corporation FK20X7R1E335K
FK20X7R1E335K picture photo
Mfg. Part Number
FK20X7R1E335K
Brief Description
CAP CER 3.3UF 25V X7R RADIAL
Datasheet Download
FK20X7R1E335K.pdf
Availability of FK20X7R1E335K
QUANTITY
FK20X7R1E335K Order Process
Ship out your order
Specifications of FK20X7R1E335K
Internal Part NumberEIS-FK20X7R1E335K
PackagingBulk
Capacitance3.3µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.217" L x 0.157" W (5.50mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.276" (7.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FK20X7R1E335K
Related LinksFK20X7, FK20X7R1E335K Datasheet, TDK Corporation Distributor
FK20X7R1E335K Details Description
Related parts for FK20X7R1E335K
RES ARRAY 8 RES 15K OHM 1206 datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 41POS SKT datasheet.pdf
EVAL KIT MAX16940 datasheet.pdf
CONN HEADER 5POS R/A .100" GOLD datasheet.pdf
SL-SMT 5.08/15/180F 3.2SN BK datasheet.pdf
IC LPDDR SDRAM 8GBIT VFBGA datasheet.pdf
POT 20K OHM 1/40W CARBON LOG datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS INLINE PIN datasheet.pdf