TDK Corporation FK22C0G2E333J
FK22C0G2E333J picture photo
Mfg. Part Number
FK22C0G2E333J
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.033UF 250V C0G RADIAL
Datasheet Download
FK22C0G2E333J.pdf
Availability of FK22C0G2E333J
QUANTITY
FK22C0G2E333J Order Process
Ship out your order
Specifications of FK22C0G2E333J
Internal Part NumberEIS-FK22C0G2E333J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductFK Series Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesFK
PackagingBulk
Capacitance0.033µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.295" L x 0.157" W (7.50mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FK22C0G2E333J
Related LinksFK22C0, FK22C0G2E333J Datasheet, TDK Corporation Distributor
FK22C0G2E333J Details Description
Related parts for FK22C0G2E333J
OSC XO 18.432MHZ CMOS TTL SMD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 75V 160A D2PAK-7 datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
IC VOICE MESSAGING PROC DIP datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 10A 240VAC 60VDC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS 3.81MM datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
FUSE 125V HAZ LOC UL913 .250A datasheet.pdf