TDK Corporation FK26C0G2J122J
FK26C0G2J122J picture photo
Mfg. Part Number
FK26C0G2J122J
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1200PF 630V C0G RADIAL
Datasheet Download
FK26C0G2J122J.pdf
Availability of FK26C0G2J122J
QUANTITY
FK26C0G2J122J Order Process
Ship out your order
Specifications of FK26C0G2J122J
Internal Part NumberEIS-FK26C0G2J122J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductFK Series Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesFK
PackagingBulk
Capacitance1200pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated630V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.217" L x 0.138" W (5.50mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FK26C0G2J122J
Related LinksFK26C0, FK26C0G2J122J Datasheet, TDK Corporation Distributor
FK26C0G2J122J Details Description
Related parts for FK26C0G2J122J
FIXED IND 5.6UH 200MA 7 OHM SMD datasheet.pdf
RES 0.75 OHM 3W 5% RADIAL datasheet.pdf
ADD-A-RACK ECONOMIZER NON VENT datasheet.pdf
IC OPAMP GP 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 220K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 220K OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.018UF 2% 50VDC 1210 datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf