TDK Corporation FK26X7R1E106K
FK26X7R1E106K picture photo
Mfg. Part Number
FK26X7R1E106K
Brief Description
CAP CER 10UF 25V X7R RADIAL
Datasheet Download
FK26X7R1E106K.pdf
Availability of FK26X7R1E106K
QUANTITY
FK26X7R1E106K Order Process
Ship out your order
Specifications of FK26X7R1E106K
Internal Part NumberEIS-FK26X7R1E106K
PackagingBulk
Capacitance10µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.217" L x 0.138" W (5.50mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FK26X7R1E106K
Related LinksFK26X7, FK26X7R1E106K Datasheet, TDK Corporation Distributor
FK26X7R1E106K Details Description
Related parts for FK26X7R1E106K
IC LITH-ION LDO CHRG MGMT 8TSSOP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 28A TO-220AB datasheet.pdf
GDT 600V 20KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
SW DIP SLIDE SPST 12POS UNSEALD datasheet.pdf
IC SWITCH PWR HISIDE TO220-7 datasheet.pdf
RES 0.12 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
RES 453 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 64.2 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf