TDK Corporation FK26X7R2E104K
FK26X7R2E104K picture photo
Mfg. Part Number
FK26X7R2E104K
Brief Description
CAP CER 0.1UF 250V X7R RADIAL
Datasheet Download
FK26X7R2E104K.pdf
Availability of FK26X7R2E104K
QUANTITY
FK26X7R2E104K Order Process
Ship out your order
Specifications of FK26X7R2E104K
Internal Part NumberEIS-FK26X7R2E104K
PackagingBulk
Capacitance0.1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.217" L x 0.138" W (5.50mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FK26X7R2E104K
Related LinksFK26X7, FK26X7R2E104K Datasheet, TDK Corporation Distributor
FK26X7R2E104K Details Description
Related parts for FK26X7R2E104K
IC ADC 12BIT 6MSPS 32-TSSOP datasheet.pdf
TRIMMER 50 OHM 0.5W TH datasheet.pdf
CABLE TIE INTERMED BLK 13.6" datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 8-USOP datasheet.pdf
IC PWM PROC 8CH DIG AUDIO 64TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
CABLE 6COND 18AWG SHLD 500' datasheet.pdf
PMI CAP CONVEX RED 15/32 TRANSP datasheet.pdf
KK 100 HDR ASSY RA BKWY 17 CKT 3 datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 100V C0G 0603 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 10A datasheet.pdf