TDK Corporation FK28X5R1A155K
FK28X5R1A155K picture photo
Mfg. Part Number
FK28X5R1A155K
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1.5UF 10V X5R RADIAL
Datasheet Download
FK28X5R1A155K.pdf
Availability of FK28X5R1A155K
QUANTITY
FK28X5R1A155K Order Process
Ship out your order
Specifications of FK28X5R1A155K
Internal Part NumberEIS-FK28X5R1A155K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductFK Series Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesFK
PackagingBulk
Capacitance1.5µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.217" (5.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FK28X5R1A155K
Related LinksFK28X5, FK28X5R1A155K Datasheet, TDK Corporation Distributor
FK28X5R1A155K Details Description
Related parts for FK28X5R1A155K
FILTER IF 38.0MHZ 5SIP datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:5 3GHZ 32LQFP datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 3MHZ 8SO datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 2.9V PP/PP SOT23-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 180PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
IC EEPROM 1KBIT 10MHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES 1.87M OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CABLE 20COND 18AWG SHLD 500' datasheet.pdf
IC FPGA 744 I/O 1152FBGA datasheet.pdf
DIODE ZENER 10V 500MW MICROMELF datasheet.pdf