TDK Corporation FK28X5R1A684K
FK28X5R1A684K picture photo
Mfg. Part Number
FK28X5R1A684K
Brief Description
CAP CER 0.68UF 10V X5R RADIAL
Datasheet Download
FK28X5R1A684K.pdf
Availability of FK28X5R1A684K
QUANTITY
FK28X5R1A684K Order Process
Ship out your order
Specifications of FK28X5R1A684K
Internal Part NumberEIS-FK28X5R1A684K
PackagingBulk
Capacitance0.68µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.217" (5.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FK28X5R1A684K
Related LinksFK28X5, FK28X5R1A684K Datasheet, TDK Corporation Distributor
FK28X5R1A684K Details Description
Related parts for FK28X5R1A684K
CARDEDGE 12POS .156 BLACK LO PRO datasheet.pdf
DGTL ISO RS422/RS485 20SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG SZ19 N KEY 4POS CRIMP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
FUSE HOLDER CARTRIDGE PANEL MNT datasheet.pdf
CAP CER 9.4PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM XCUT datasheet.pdf
RELAY MOSFET SPST 4.5A 40V 6SMT datasheet.pdf
CAP CER 30PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf