Pericom Semiconductor Corp. FK3530003
FK3530003 picture photo
Mfg. Part Number
FK3530003
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSCILLATOR XO 35.238MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
FK3530003.pdf
Availability of FK3530003
QUANTITY
FK3530003 Order Process
Ship out your order
Specifications of FK3530003
Internal Part NumberEIS-FK3530003
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesSaRonix-eCera™ FK
PackagingBulk
TypeXO (Standard)
Frequency35.238MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)10mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.045" (1.15mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)10µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FK3530003
Related LinksFK35, FK3530003 Datasheet, Pericom Semiconductor Corp. Distributor
FK3530003 Details Description
Related parts for FK3530003
Crystal 12.2880MHz 30ppm 20pF 30 Ohm -10°C - 70°C Through Hole HC49/U datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .125 SQ WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 datasheet.pdf
IC SRAM 16KBIT 25NS 52PLCC datasheet.pdf
FUSE 315A 690V CLASS GL/GG datasheet.pdf
RES SMD 13.3K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf