Qualtek Electronics Corp. FKA2-18065NBHW3F
FKA2-18065NBHW3F picture photo
Mfg. Part Number
FKA2-18065NBHW3F
Manufacturer
Product Category
AC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 180X65MM 115VAC WIRE
Datasheet Download
FKA2-18065NBHW3F.pdf
Availability of FKA2-18065NBHW3F
QUANTITY
FKA2-18065NBHW3F Order Process
Ship out your order
Specifications of FKA2-18065NBHW3F
Internal Part NumberEIS-FKA2-18065NBHW3F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Fans, Thermal Management
FamilyAC Fans
SeriesFKA2-18065
Voltage - Rated115VAC
Size / DimensionSquare - 180mm L x 180mm H
Width65mm
Air Flow410.0 CFM (11.61m³/min)
Static Pressure0.850 in H2O (211.7 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise75 dB(A)
Power (Watts)55.2W
RPM3200 RPM
Termination2 Wire Leads
Ingress Protection-
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
ApprovalsCE, TUV, UL
Weight0.001 KG
Current Rating0.5A
Voltage Range-
Material - FrameAluminum
Material - BladePlastic
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FKA2-18065NBHW3F
Related LinksFKA2-180, FKA2-18065NBHW3F Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
FKA2-18065NBHW3F Details Description
Related parts for FKA2-18065NBHW3F
CAP ALUM 100UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
RES SMD 1.91KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 6.3V 10% 1206 datasheet.pdf
RES 26.7K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG BOOST 3.3V 1.07A 10MSOP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 16A TO-220FI datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
FPA/C AB 1771-OW16 5.0' datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 16POS INLINE PIN datasheet.pdf
CAP FILM 0.0015 UF 20% 300 VAC R datasheet.pdf