Yageo FKN-25JR-52-10R
FKN-25JR-52-10R picture photo
Mfg. Part Number
FKN-25JR-52-10R
Brief Description
RES 10 OHM 1/4W 5% AXIAL
Datasheet Download
FKN-25JR-52-10R.pdf
Availability of FKN-25JR-52-10R
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FKN-25JR-52-10R Order Process
Ship out your order
Specifications of FKN-25JR-52-10R
Internal Part NumberEIS-FKN-25JR-52-10R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-40°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FKN-25JR-52-10R
Related LinksFKN-25J, FKN-25JR-52-10R Datasheet, Yageo Distributor
FKN-25JR-52-10R Details Description
Related parts for FKN-25JR-52-10R
IC MCU USB/IOM-2/HDLC TQFP-144 datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 5% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 12V 11A 8-SOIC datasheet.pdf
CBL 33POS 0.5MM JMPR TYPE A 7" datasheet.pdf
FIXED IND 180UH 2.3A 100 MOHM TH datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 10V X5R 0805 datasheet.pdf
D4GL-1BFG-A datasheet.pdf
RES 50K OHM 1/3W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf