Yageo FKN-50FR-52-12R
FKN-50FR-52-12R picture photo
Mfg. Part Number
FKN-50FR-52-12R
Brief Description
RES 12 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
FKN-50FR-52-12R.pdf
Availability of FKN-50FR-52-12R
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FKN-50FR-52-12R Order Process
Ship out your order
Specifications of FKN-50FR-52-12R
Internal Part NumberEIS-FKN-50FR-52-12R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Fusible, Safety
Temperature Coefficient±350ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.130" Dia x 0.354" L (3.30mm x 9.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FKN-50FR-52-12R
Related LinksFKN-50F, FKN-50FR-52-12R Datasheet, Yageo Distributor
FKN-50FR-52-12R Details Description
Related parts for FKN-50FR-52-12R
VARISTOR 108V 1.2KA DISC 7MM datasheet.pdf
IC REG BST SWTCHD CAP INV 16QSOP datasheet.pdf
IC CPLD 2160MC 6.72NS 144FTBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
RES 493K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 102 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
HEAT PIPE EXPLORATION KIT datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 300MW SOT23-3 datasheet.pdf
MOD DC-DC 384VIN 12VOUT 300W TH datasheet.pdf
MARKERS datasheet.pdf
2200UF 25V 16X25MM 105C 4000H datasheet.pdf