Yageo FKN-50FR-52-3R9
FKN-50FR-52-3R9 picture photo
Mfg. Part Number
FKN-50FR-52-3R9
Brief Description
RES 3.9 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
FKN-50FR-52-3R9.pdf
Availability of FKN-50FR-52-3R9
QUANTITY
FKN-50FR-52-3R9 Order Process
Ship out your order
Specifications of FKN-50FR-52-3R9
Internal Part NumberEIS-FKN-50FR-52-3R9
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.9
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Fusible, Safety
Temperature Coefficient±350ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.130" Dia x 0.354" L (3.30mm x 9.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FKN-50FR-52-3R9
Related LinksFKN-50F, FKN-50FR-52-3R9 Datasheet, Yageo Distributor
FKN-50FR-52-3R9 Details Description
Related parts for FKN-50FR-52-3R9
CHAMP 050 II REC ASSY 68P 3.1M datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 60V 3.5A DPAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN CHAMP PLUG 68POS .8MM IDC datasheet.pdf
KEYPAD 16BTN 4X4 MATRIX datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 100V SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 23POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS CABLE SKT datasheet.pdf
FRONT PLUNGER STRIKER datasheet.pdf
CONN HEADER SINGLE 22POS .410" datasheet.pdf