Yageo FKN-50JR-52-7R5
FKN-50JR-52-7R5 picture photo
Mfg. Part Number
FKN-50JR-52-7R5
Brief Description
RES 7.5 OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
FKN-50JR-52-7R5.pdf
Availability of FKN-50JR-52-7R5
QUANTITY
FKN-50JR-52-7R5 Order Process
Ship out your order
Specifications of FKN-50JR-52-7R5
Internal Part NumberEIS-FKN-50JR-52-7R5
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.5
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-40°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.130" Dia x 0.354" L (3.30mm x 9.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FKN-50JR-52-7R5
Related LinksFKN-50J, FKN-50JR-52-7R5 Datasheet, Yageo Distributor
FKN-50JR-52-7R5 Details Description
Related parts for FKN-50JR-52-7R5
CAP ALUM 820UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS STR LONG T/ datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X15MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONN SOCKET .4MM 32POS SMD datasheet.pdf
IC FPGA 338 I/O 484CSPBGA datasheet.pdf
FIXED IND 2.8UH 11A 5.4 MOHM SMD datasheet.pdf
RES 52.3 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V 1.3NS 30PPM 2X2.5 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A 8SOP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 7POS WALL MNT PIN datasheet.pdf