Yageo FKN100FR-73-0R47
FKN100FR-73-0R47 picture photo
Mfg. Part Number
FKN100FR-73-0R47
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.47 OHM 1W 1% AXIAL
Datasheet Download
FKN100FR-73-0R47.pdf
Availability of FKN100FR-73-0R47
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FKN100FR-73-0R47 Order Process
Ship out your order
Specifications of FKN100FR-73-0R47
Internal Part NumberEIS-FKN100FR-73-0R47
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesFKN
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.47
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Fusible, Safety
Temperature Coefficient±350ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.177" Dia x 0.453" L (4.50mm x 11.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FKN100FR-73-0R47
Related LinksFKN100FR, FKN100FR-73-0R47 Datasheet, Yageo Distributor
FKN100FR-73-0R47 Details Description
Related parts for FKN100FR-73-0R47
RES 56.2K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.43KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 357 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Receptacle 1 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 787 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 25W datasheet.pdf
RES SMD 4.3K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
APPLIANCE INLET FILTER 20A M5 datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf
RES SMD 0.1 OHM 0.5% 1W 2512 datasheet.pdf
IC SDRAM 128M 143MHZ 54BGA datasheet.pdf