Yageo FKN2WSJR-73-0R12
FKN2WSJR-73-0R12 picture photo
Mfg. Part Number
FKN2WSJR-73-0R12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.12 OHM 2W 5% AXIAL
Datasheet Download
FKN2WSJR-73-0R12.pdf
Availability of FKN2WSJR-73-0R12
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FKN2WSJR-73-0R12 Order Process
Ship out your order
Specifications of FKN2WSJR-73-0R12
Internal Part NumberEIS-FKN2WSJR-73-0R12
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesFKN
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.12
Tolerance±5%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Fusible, Safety
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-40°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.177" Dia x 0.453" L (4.50mm x 11.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FKN2WSJR-73-0R12
Related LinksFKN2WSJR, FKN2WSJR-73-0R12 Datasheet, Yageo Distributor
FKN2WSJR-73-0R12 Details Description
Related parts for FKN2WSJR-73-0R12
IC AMP AUDIO PWR 1.4W STER 8TDFN datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 6.3V 20% 1611 datasheet.pdf
CAP CER 12PF 630V NP0 1210 datasheet.pdf
IC RCVR DIFF 3.3/5V 8-MSOP datasheet.pdf
CONN MEMORY SCKT DIMM 184POS G/F datasheet.pdf
BOX ABS BLACK 3.62"L X 2.62"W datasheet.pdf
IC SUPERCAP CHARGER 1A 12DFN datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS W/SKT JAM NUT datasheet.pdf
SEALED SHAFT FLANGE 100 PPR datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 20% 310VAC RAD datasheet.pdf