Yageo FKN300FR-73-0R27
FKN300FR-73-0R27 picture photo
Mfg. Part Number
FKN300FR-73-0R27
Brief Description
RES 0.27 OHM 3W 1% AXIAL
Datasheet Download
FKN300FR-73-0R27.pdf
Availability of FKN300FR-73-0R27
QUANTITY
FKN300FR-73-0R27 Order Process
Ship out your order
Specifications of FKN300FR-73-0R27
Internal Part NumberEIS-FKN300FR-73-0R27
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.27
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Fusible, Safety
Temperature Coefficient±350ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.256" Dia x 0.689" L (6.50mm x 17.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FKN300FR-73-0R27
Related LinksFKN300FR, FKN300FR-73-0R27 Datasheet, Yageo Distributor
FKN300FR-73-0R27 Details Description
Related parts for FKN300FR-73-0R27
CAP FILM 220PF 5% 50VDC 0805 datasheet.pdf
IC EEPROM 64KBIT 250NS 28TSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
TRANS 2PNP PREBIAS 0.3W SOT666 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES 200 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
MODULE SATELLITE MODEM DIGI M10 datasheet.pdf
COMMON MODE CHOKE 36MH .3A T/H datasheet.pdf
I CORE CHOKE 100UH 10A datasheet.pdf
RES 23.2K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 75V 3W DO216AA datasheet.pdf