Yageo FKN300JR-73-0R1
FKN300JR-73-0R1 picture photo
Mfg. Part Number
FKN300JR-73-0R1
Brief Description
RES 0.1 OHM 3W 5% AXIAL
Datasheet Download
FKN300JR-73-0R1.pdf
Availability of FKN300JR-73-0R1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FKN300JR-73-0R1 Order Process
Ship out your order
Specifications of FKN300JR-73-0R1
Internal Part NumberEIS-FKN300JR-73-0R1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.1
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-40°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.256" Dia x 0.689" L (6.50mm x 17.50mm)