Yageo FKN300JR-73-10R
FKN300JR-73-10R picture photo
Mfg. Part Number
FKN300JR-73-10R
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 10 OHM 3W 5% AXIAL
Datasheet Download
FKN300JR-73-10R.pdf
Availability of FKN300JR-73-10R
QUANTITY
FKN300JR-73-10R Order Process
Ship out your order
Specifications of FKN300JR-73-10R
Internal Part NumberEIS-FKN300JR-73-10R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Featured ProductFusible Through-Hole Resistors
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesFKN
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Fusible, Safety
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-40°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.256" Dia x 0.689" L (6.50mm x 17.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FKN300JR-73-10R
Related LinksFKN300J, FKN300JR-73-10R Datasheet, Yageo Distributor
FKN300JR-73-10R Details Description
Related parts for FKN300JR-73-10R
RES 0.33 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN CARD EDGE 6POS .156 GREEN datasheet.pdf
RES SMD 0.1 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 200V NP0 1210 datasheet.pdf
RES 2.15K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
16P FEMALE HSG ASSY DROWER datasheet.pdf
IC FPGA 400 I/O 784FCBGA datasheet.pdf
FUSE CERM 5A 600VAC 400VDC 5X20 datasheet.pdf
RES 172K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.47PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf