Yageo FKN3WSJR-73-12R
FKN3WSJR-73-12R picture photo
Mfg. Part Number
FKN3WSJR-73-12R
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 12 OHM 3W 5% AXIAL
Datasheet Download
FKN3WSJR-73-12R.pdf
Availability of FKN3WSJR-73-12R
QUANTITY
FKN3WSJR-73-12R Order Process
Ship out your order
Specifications of FKN3WSJR-73-12R
Internal Part NumberEIS-FKN3WSJR-73-12R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Featured ProductFusible Through-Hole Resistors
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesFKN
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Fusible, Safety
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-40°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.197" Dia x 0.610" L (5.00mm x 15.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FKN3WSJR-73-12R
Related LinksFKN3WSJ, FKN3WSJR-73-12R Datasheet, Yageo Distributor
FKN3WSJR-73-12R Details Description
Related parts for FKN3WSJR-73-12R
CONV DC-DC TRPL-VO 9A SMD datasheet.pdf
SENSOR 50PSI M10-1.25 6H 1-5V datasheet.pdf
NTC0805 5% 3K0 datasheet.pdf
CAP CER 33PF 2KV SL RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 25W datasheet.pdf
CONDUCTOR PUNCH datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CABLE 3POS OPEN-R/A SOCKET 5 M datasheet.pdf
RES SMD 31.6 OHM 0.1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 4.7NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf