Yageo FKN400JR-73-18R
FKN400JR-73-18R picture photo
Mfg. Part Number
FKN400JR-73-18R
Brief Description
RES 18 OHM 4W 5% AXIAL
Datasheet Download
FKN400JR-73-18R.pdf
Availability of FKN400JR-73-18R
QUANTITY
FKN400JR-73-18R Order Process
Ship out your order
Specifications of FKN400JR-73-18R
Internal Part NumberEIS-FKN400JR-73-18R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Featured ProductFusible Through-Hole Resistors
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18
Tolerance±5%
Power (Watts)4W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Fusible, Safety
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-40°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.256" Dia x 0.689" L (6.50mm x 17.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FKN400JR-73-18R
Related LinksFKN400J, FKN400JR-73-18R Datasheet, Yageo Distributor
FKN400JR-73-18R Details Description
Related parts for FKN400JR-73-18R
OPTOISO 5.3KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 125POS TYPE B VERT datasheet.pdf
IC LCD SUPP W/LINEAR REG24HTSSOP datasheet.pdf
RES 113K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 24POS VERT .100 TIN datasheet.pdf
RES SMD 165 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
RND SPACER 0.105" NYLON 10.92MM datasheet.pdf
RES 15 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
P&S 3P4W 20A/3P 250V PLUG WTRT datasheet.pdf
CAP CER 7.5PF 7.5KV datasheet.pdf