Yageo FKN500JR-73-0R75
FKN500JR-73-0R75 picture photo
Mfg. Part Number
FKN500JR-73-0R75
Brief Description
RES 0.75 OHM 5W 5% AXIAL
Datasheet Download
FKN500JR-73-0R75.pdf
Availability of FKN500JR-73-0R75
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FKN500JR-73-0R75 Order Process
Ship out your order
Specifications of FKN500JR-73-0R75
Internal Part NumberEIS-FKN500JR-73-0R75
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.75
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-40°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.315" Dia x 0.965" L (8.00mm x 24.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FKN500JR-73-0R75
Related LinksFKN500JR, FKN500JR-73-0R75 Datasheet, Yageo Distributor
FKN500JR-73-0R75 Details Description
Related parts for FKN500JR-73-0R75
CONN CARD EXTEND 10POS .050" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 33 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 6VA THRU HOLE datasheet.pdf
CABLE ASSEM UFL-UFL 1000MM 0.81 datasheet.pdf
HDMI MONITOR CABLE 50' datasheet.pdf
LED LM561B WARM WHITE 3000K 4SMD datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 4A 160VDC datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 0.15A 4XDFN datasheet.pdf