Yageo FKN500JR-91-120R
FKN500JR-91-120R picture photo
Mfg. Part Number
FKN500JR-91-120R
Brief Description
RES 120 OHM 5W 5% AXIAL
Datasheet Download
FKN500JR-91-120R.pdf
Availability of FKN500JR-91-120R
QUANTITY
FKN500JR-91-120R Order Process
Ship out your order
Specifications of FKN500JR-91-120R
Internal Part NumberEIS-FKN500JR-91-120R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Featured ProductFusible Through-Hole Resistors
Standard Package250
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)120
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-40°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.315" Dia x 0.965" L (8.00mm x 24.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FKN500JR-91-120R
Related LinksFKN500JR, FKN500JR-91-120R Datasheet, Yageo Distributor
FKN500JR-91-120R Details Description
Related parts for FKN500JR-91-120R
RES SMD 9.76K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN HEADER 23POS .100" R/A GOLD datasheet.pdf
RES SMD 4.22KOHM 0.1% 0.15W 0603 datasheet.pdf
RES 10.7K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 25.6VWM 53.5VC SMC datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CARBIDE ANGLED TIP CUTTER W/ERGO datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
DIODE ZENER 17V 500MW SOD123 datasheet.pdf
RES 10.2K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf