Yageo FKN50SFR-52-0R18
FKN50SFR-52-0R18 picture photo
Mfg. Part Number
FKN50SFR-52-0R18
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.18 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
FKN50SFR-52-0R18.pdf
Availability of FKN50SFR-52-0R18
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FKN50SFR-52-0R18 Order Process
Ship out your order
Specifications of FKN50SFR-52-0R18
Internal Part NumberEIS-FKN50SFR-52-0R18
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesFKN
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.18
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Fusible, Safety
Temperature Coefficient±350ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FKN50SFR-52-0R18
Related LinksFKN50SFR, FKN50SFR-52-0R18 Datasheet, Yageo Distributor
FKN50SFR-52-0R18 Details Description
Related parts for FKN50SFR-52-0R18
IC OPAMP INSTR 37KHZ 8DIP datasheet.pdf
RES SMD 82K OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 7/16-20-2B 4-20MA datasheet.pdf
INSERT FEMALE 7POS+1GND CRIMP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
RES 20.5K OHM 1/8W .25% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 250VAC RADIAL datasheet.pdf
9POS M FILT TY1 SC 20AWG datasheet.pdf
CTV 28C 26#20 2#16 SKT RECP datasheet.pdf
TV 21C 21#16 SKT PLUG datasheet.pdf
DUAL 30V N-CHANNEL ENHANCEMENT MODE MOSFET IC datasheet.pdf