Yageo FKN50SFR-52-0R56
FKN50SFR-52-0R56 picture photo
Mfg. Part Number
FKN50SFR-52-0R56
Brief Description
RES 0.56 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
FKN50SFR-52-0R56.pdf
Availability of FKN50SFR-52-0R56
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FKN50SFR-52-0R56 Order Process
Ship out your order
Specifications of FKN50SFR-52-0R56
Internal Part NumberEIS-FKN50SFR-52-0R56
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.56
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Fusible, Safety
Temperature Coefficient±350ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FKN50SFR-52-0R56
Related LinksFKN50SFR, FKN50SFR-52-0R56 Datasheet, Yageo Distributor
FKN50SFR-52-0R56 Details Description
Related parts for FKN50SFR-52-0R56
THYRISTOR 140V 100A DO-214 SMD datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 20-SOIC datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 45V TO3P datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRIAC 6DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY RTAN 12POS datasheet.pdf
RES SMD 680 OHM 5% 3W 6327 datasheet.pdf
T5009-6SS 4NC STD M20/NPT datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 69MA 9.8 OHM SMD datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 1% 1/32W 01005 datasheet.pdf