Yageo FKN5WSJR-73-0R27
FKN5WSJR-73-0R27 picture photo
Mfg. Part Number
FKN5WSJR-73-0R27
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.27 OHM 5W 5% AXIAL
Datasheet Download
FKN5WSJR-73-0R27.pdf
Availability of FKN5WSJR-73-0R27
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FKN5WSJR-73-0R27 Order Process
Ship out your order
Specifications of FKN5WSJR-73-0R27
Internal Part NumberEIS-FKN5WSJR-73-0R27
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesFKN
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.27
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Fusible, Safety
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-40°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.256" Dia x 0.689" L (6.50mm x 17.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FKN5WSJR-73-0R27
Related LinksFKN5WSJR, FKN5WSJR-73-0R27 Datasheet, Yageo Distributor
FKN5WSJR-73-0R27 Details Description
Related parts for FKN5WSJR-73-0R27
MOSFET N-CH 500V 3.5A DPAK datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 100MA USSMINI datasheet.pdf
CONN MALE M8 4POS STR 10M CABLE datasheet.pdf
OSC XO 288.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CONN HSG BOX MNT RCPT 3POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
TOOL COAX CABLE STRIPPER 12MM datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1 OHM 1% 50W datasheet.pdf
D4SL-N2TFA-N datasheet.pdf
CONN RCPT 20POS 1.0MM R/A SMD datasheet.pdf