Littelfuse FLNR.250T
FLNR.250T picture photo
Mfg. Part Number
FLNR.250T
Manufacturer
Product Category
Electrical, Specialty Fuses
Brief Description
FUSE 250MA 250V NON STD SLOW
Datasheet Download
FLNR.250T.pdf
Availability of FLNR.250T
QUANTITY
FLNR.250T Order Process
Ship out your order
Specifications of FLNR.250T
Internal Part NumberEIS-FLNR.250T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Circuit Protection
FamilyElectrical, Specialty Fuses
SeriesFLNR
Fuse TypeSlow Blow, Time Lag
Voltage - Rated250VAC, 125VDC
Current250mA
Package / CaseCartridge, Non-Standard
Size / Dimension0.563" Dia x 2.000" L (14.30mm x 50.80mm)
Mounting TypeHolder
Color-
Operating Temperature-
Melting I²t-
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FLNR.250T
Related LinksFLNR, FLNR.250T Datasheet, Littelfuse Distributor
FLNR.250T Details Description
Related parts for FLNR.250T
Crystal 24.0000MHz 30ppm Series 40 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 1.5A 8SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 30POS R/A PCB PRESSFIT datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.6A SYNC 10MSOP datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC PLL CLK GEN 200MHZ 28VQFN datasheet.pdf
RES 0.619 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 500MA 24V datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf