Cypress Semiconductor FM24V10-GTR
FM24V10-GTR picture photo
Mfg. Part Number
FM24V10-GTR
Brief Description
IC FRAM 1MBIT 3.4MHZ 8SOIC
Datasheet Download
FM24V10-GTR.pdf
Availability of FM24V10-GTR
QUANTITY
FM24V10-GTR Order Process
Ship out your order
Specifications of FM24V10-GTR
Internal Part NumberEIS-FM24V10-GTR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesNVRAM (Nonvolatile RAM) Overview
Video FileCypress Nonvolatile RAMs
PCN Design/SpecificationF-FRAM Marking Changes 30/Aug/2013
Datasheet Update 27/Feb/2014
Passivation Layer Update 05/May/2015
PCN OtherMSL Standardization 15/Dec/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
SeriesF-RAM™
PackagingTape & Reel (TR)
Format - MemoryRAM
Memory TypeFRAM (Ferroelectric RAM)
Memory Size1M (128K x 8)
Speed3.4MHz
InterfaceI²C, 2-Wire Serial
Voltage - Supply2 V ~ 3.6 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FM24V10-GTR
Related LinksFM24V, FM24V10-GTR Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
FM24V10-GTR Details Description
Related parts for FM24V10-GTR
CAP ALUM 1000UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND datasheet.pdf
TAPE ELECTRICAL PTFE 1/2"X 36YD datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 7POS 7.5MM datasheet.pdf
CAP TANT 120UF 10V 10% 2824 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 400W datasheet.pdf
PIN CONTACT 100 PCS datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 4A 5DFN datasheet.pdf
500 TB PLU PLU HOOK/E datasheet.pdf
SOLID STATE RELAY 600 V datasheet.pdf